Disney World to wybudowany w 1982 r. największy na świecie kompleks Disneya (o wielkości ok. 104 km2), położony w Lake Buena Vista na Florydzie, niedaleko Orlando. Zawiera w sobie aż cztery parki tematyczne, dwa parki wodne, obiekty sportowe a także hotele i restauracje. Ciekawostką jest fakt, że po całym parku rozsiane są ukryte symbole myszki Mikey (ciekawe ile z nich uda wam się znaleźć na zdjęciach z tego wpisu 🙂 ). Czasem znajdują się one w części zdobień architektury, czasem na ubraniach postaci z atrakcji, a czasem w innych zaskakujących miejscach.
Wśród parków tematycznych, które można znaleźć w Disney World, możemy wyróżnić następujące:
Magic Kingdom
Jest to jeden z najpopularniejszych parków tematycznych w Disney World. Park wyglądem przypomina okręg, w środku którego znajduje się zamek Kopciuszka. Z zamku rozchodzą się ścieżki do sześciu krain:
- Main Street – kraina stylizowana na główną ulicę małego amerykańskiego miasteczka z początku XX w.
- Adventureland – kraina, której głównym motywem są kadry z filmów o Piratach z Karaibów oraz Aladyna. Sceneria zawiera elementy stylizowane na afrykańską dżunglę, pustynię a także tereny Ameryki Południowej.
- Frontierland – kraina utrzymana w klimacie Dzikiego Zachodu.
- Liberty Square – kraina stylizowana na czasy kolonialne Ameryki.
- Fantasyland – kraina nawiązująca do bajek takich jak „Piotruś Pan”, „Mała Syrenka”, „Piękna i Bestia” a także „Kubuś Puchatek”.
- Tomorrowland – kraina nawiązująca do wizji przyszłości, robotów, rakiet a także „Gwiezdnych wojen”.
EPCOT
Park tematyczny skupiający się na osiągnięciach technologicznych ludzkości. Składa się z dwóch części:
- Future World, którego motywem przewodnim są osiągnięcia naukowe, eksploracja kosmosu a także relacja człowieka z naturą.
- World Showcase, którego motywem przewodnim jest 11 krajów, których architektura, kultura a także krajobrazy przedstawione są w osobnych pawilonach.
Disney’s Hollywood Studios
Park, który prezentuje scenografie z największych hitów filmowych i bajkowych takich jak Gwiezdne Wojny, Toy Story, czy Muppet Show.
Disney’s Animal Kingdom
Najnowszy park tematyczny w Disney World. Ze względu na zwierzęta jest nieco wyizolowany na zachodnim skraju. Jego największą atrakcją jest Kilimanjaro Safari.
Ile kosztuje wizyta w Disney World?
Ceny biletów zależą od liczby dni, które chcemy spędzić w Disney World oraz atrakcji, które chcemy zobaczyć. Oscylują w granicach 120$ za jeden park tematyczny. Należy pamiętać, że w cenie biletu mamy zawarte tylko zwiedzanie parku. Niestety, wszystkie dodatkowe atrakcje takie jak pokazy fajerwerków, czy przejażdżki rollercoasterem są dodatkowo płatne. Najtaniej wychodzi kupienie biletów z wyprzedzeniem przez internet (im szybciej, tym lepiej).
Zamawiając bilet w Polsce można kupić wyłącznie bilet co najmniej trzydniowy, natomiast kupując bilet bezpośrednio w USA, można kupić jednodniowy. Dzięki temu, że bilet kupiłem będąc w Orlando, mogłem wybrać opcję jednodniową.
Po dotarciu do Disney World’u trzeba udać się do okienka – po okazaniu potwierdzenia otrzymuje się specjalną kartę RIFD, którą należy przyłożyć później do bramki wejściowej.
Ze względu na duże kolejki w Disney World warto zakupić opcję tzw. „Genie+”, która umożliwia pominięcie standardowej kolejki dla 3 wybranych przez siebie atrakcji. Ponadto ze względu na to, że większość atrakcji trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, warto zainstalować sobie na telefonie aplikację „My Disney Experience – Walt Disney World”, która pozwala rezerwować atrakcje online. Korzystałem z niej i mogę polecić.
Ceny biletów oraz godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.
Z rozmów z kolegami z pracy wynikało, że typowa amerykańska 4-osobowa rodzina na tygodniową zabawę w tym świecie Disney’a wydaje średnio po 10 tysięcy dolarów.
Godziny otwarcia
Disney World otwarty jest zwykle w godzinach między 9 a 21. Warto wiedzieć, że turyści nocujący w hotelach Disney World’u mogą wejść o godzinę wcześniej, a także zwiedzać park o godzinę dłużej niż pozostali.
Disney’s Hollywood Studios
Jako, że jestem fanem Gwiezdnych Wojen, mój wybór nie mógł być inny – w ramach jednodniowego zwiedzania postanowiłem odwiedzić park tematyczny Disney’s Hollywood Studios. Zwłaszcza, że oprócz Gwiezdnych Wojen mogłem zobaczyć również miejsca związane z Toy Story – czyli moją ulubioną bajką Pixara.
Gwiezdne Wojny – na krańcu galaktyki
Warto mieć świadomość, że niektóre atrakcje są bardzo popularne i kolejki do nich potrafią się ciągnąć po kilka godzin, w szczególności w godzinach szczytu. Z tego względu od razu po wejściu do parku udałem się prosto do atrakcji „Raise of Resistance”. Jest to jedna z dwóch atrakcji parku na którą nie obowiązuje „Genie+”.
Raise of Resistance
Raise of Resistance jest typem atrakcji, w której poruszamy się głównie w autonomicznych pojazdach. Scenografia całej atrakcji jest wykonana tak, aby nawet samo stanie w kolejkach, dawało nam wrażenie bycia częścią przygody na zewnętrznych rubieżach galaktyki.
Wśród głównych punktów tej atrakcji można wymienić m.in. dwie pełnowymiarowe maszyny kroczące AT-AT, czy batalion klonów w hangarze przylotów.
Milenium Falcoln Smuggler’s Run
Po Raise of Resistance udałem się do Milenium Falcoln Smuggler’s Run, które okazało się być jedną z moich ulubionych atrakcji. Jest to symulator w którym w 6-osobowej załodze „leci się” sokołem milenium na misję dla Hondo Ohnaka.
Jako jedna z nielicznych atrakcji posiada 3 typy kolejek: zwykłą (dla grup), typu fast line (po zarezerowaniu w ramach Genie+), oraz Single Rider. W zwykłej kolejce i kolejce typu fast line goście parku mogę wybrać pełnioną funkcję w misji, zaś w kolejce single rider wykonywana funkcja w misji była narzucana przez pracowników parku.
Oga’s Cantina
Oga’s Cantina to bardzo przyjemny bar, w którym barmani stylizowani na kosmitów podają kosmiczne drinki: zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe. Każdy z gości ma do 40 minut możliwości przebywania w tym miejscu.
Bar ze względu na swoją popularność jest jednym z najbardziej okupowanych barów w Disney World i ciężko zdobyć wejściówki do niego. Dlatego jeśli tylko zobaczycie wolny termin, proponuję rezerwować bez namysłu 😀
Ronto Roasters
Kolejny punkt, którego po prostu nie da się pominąć przechadzając się po rubieżach galaktyki. Jest to restauracja, w której w centralnym miejscu znajduje się silnik ścigacza, który służy do…. pieczenia mięsa. Biegając miedzy atrakcjami kilkukrotnie przechodziłem przez to miejsce, za każdym razem podziwiając szczegółowość całej scenerii.
Milk Stand
Stoisko z mlekiem – będąc na rubieżach galaktyki koniecznie trzeba spróbować zielonego lub niebieskiego mleka, które pił sam Luke Skywalker. Ja próbowałem niebieskiego, które smakiem przypominało słodki jagodowy shake mleczny.
Toy Story Land
Kiedy zwiedziłem już atrakcje związane z Gwiezdnymi Wojnami, udałem się do Tory Story Land’u.
Pierwszym miejscem, do którego poszedłem była jedna z kilku kolejek górskich, Slinky Dog Dash.
Tematem przewodnim tej atrakcji jest opowieść o tym, jak Andy zbudował kolejkę górską za pomocą swojego zestawu „Dash & Dodge Mega Coaster”, gdzie jako pojazdu do jazdy postanowił użyć Cienkiego.
Bardzo fajna kolejka z wieloma zakrętami.
Toy story mania!
Jest to atrakcja, w której z armatek strzela się wirtualnymi kulkami do różnych celów na ekranie. Taka zabawa w rozszerzonej rzeczywistości. Bardzo fajna atrakcja dla osób w każdym wieku.
W Toy Story Landzie planowałem zakupić pamiątki, jednakże okazało się, że w sklepach z pamiątkami był dostępny tylko Sztuciec.
Pozostałe z ciekawszych atrakcji w Disney World
Rock’n’Roller Coaster – atrakcja w której udałem się w szybką trasę koncertową z zespołem Aerosmith. Przyspieszenie od 0 do 92 km/h w 2.8 sekund A wszystko w rytm muzyki amerykańskiej ikony rocka. Świetnie się na tej atrakcji bawiłem. Przy wyjściu można zobaczyć zdjęcie z podpisami zespołu, z dnia inauguracji atrakcji.
Twilight Zone Tower of Terror to atrakcja inspirowana serialem telewizyjnym Twilight Zone z lat 60. Oczekiwanie w kolejce umila zwiedzanie opuszczonego hotelu – od lobby aż po jego piwnice. W piwnicach goście parku wchodzą do windy. Poszczególne piętra pokazują kolejne elementy historii. W pewnym momencie winda swobodnie spada z olbrzymiej wysokości, by bardzo szybo wrócić do góry. Ja udałem się na tą atrakcję późnym wieczorem, co potęgowało mroczny klimat atrakcji.
Na końcu głównego bulwaru znajduje się budynek, który jest wierną kopią teatru Grauman’s Chinese Theatre w Hollywood. Wewnątrz tego budynku znajduje się Mickey & Minnie’s Runaway Railway, czyli jedna z nowości w parku, oparta na tym samym typie autonomicznych pojazdów co Raise of Resistance. By pominąć kolejkę trzeba dodatkowo zapłacić 10 dolarów (z podatkiem). Ja się na to nie zdecydowałem, ale na szczęście nie musiałem długo czekać.
Poza wymienionymi powyżej atrakcjami park oferuje również inne formy rozrywki. Wydaje mi się, że każdy może znaleźć coś dla siebie.
Spędzenie dnia w Disney Wordzie było niezapomnianym przeżyciem. Zdecydowanie muszę tam kiedyś wrócić, choć mam nadzieję, że tym razem z Magdą 🙂