Po przygodach w Dambulli, o których pisaliśmy tutaj, udaliśmy się do Kandy.
Kandy to drugie co do wielkości miasto Sri Lanki, położone ok. 70 km na południe od Dambulli. Duchowa i kulturalna stolica Sri Lanki.
Co warto zobaczyć będąc w Kandy?
Dalada Maligawa, czyli Świątynia Złotego Zęba
Kandy znane jest z pochodzącej z XVII Świątyni Złotego Zęba, która uważana jest za najważniejszą buddyjską budowlę sakralną na Sri Lance. Świątynia jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Codziennie odbywają się w niej rytuały puja, podczas których otwierane jest pomieszczenie, w którym przechowywany jest ząb Buddy. Ta bezcenna dla buddystów relikwia przechowywana jest w specjalnej, wykonanej ze złota konstrukcji. Wgląd do niej mają tylko wysocy dostojnicy, duchowni i specjalni goście, na dodatek tylko podczas kilku uroczystości w ciągu roku.
Zwiedzanie świątyni
Bilet wstępu do świątyni kosztuje 1500 LKR.
O ile po przyległym do świątyni parku można chodzić w obuwiu, to aby wejść do Świątyni Złotego Zęba, podobnie jak w przypadku innych buddyjskich świątyń, należy zdjąć buty. Przy świątyni znajdują się dwa stoiska, w których można je zostawić (oczywiście za obowiązkową opłatą 25 LKR). Oprócz butów na stoiskach należy także zostawić większe plecaki. Niestety za każdą rzecz trzeba płacić osobno, przy czym butów nie można chować do plecaków. Nam udało się je schować kiedy nikt nie patrzył, dzięki czemu daliśmy jedną rzecz, zamiast trzech osobnych. Jednakże widzieliśmy że turyści byli za takie czynności karceni i zmuszani do wyjmowania butów z plecaków…
Zwiedzanie muzeów
Chęć obejrzenia wieczornego rytuału spowodowała, że do świątyni udaliśmy się wieczorem, 2 godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Pomimo, że czas ten wydawał się idealny na zwiedzenie dostępnych na miejscu muzeów, nie udało nam się zobaczyć wszystkiego. Powodem było ich rozmieszczenia w rożnych częściach terenu świątyni. Polecamy zarezerwować sobie co najmniej 3 godziny. Warto pamiętać, że muzea zamykane są tuż przed rytuałem puja.
Jak wygląda ceremonia puja?
Ceremonia w świątyni rozpoczyna się wieczorem, gdy na zewnątrz jest już ciemno.
Turyści i pielgrzymi zgromadzeni są na parterze w półkolu przed masywnymi drzwiami pokrytymi złotymi ornamentami. Do wnętrza półkola w procesji wchodzą mężczyźni odziani w białe spodnie a także czerwone przepaski, rytmicznie uderzając w zawieszone na ich szyjach bębny. Wszyscy stoją w milczeniu wsłuchując się w kolejne odgłosy tych instrumentów, czasem przeplatane grą na flecie. Wszystko wydaje się być mistyczne i tajemnicze. Po pewnym czasie, gdy bębenki w uszach są już na skraju wytrzymałości, ludzie przenoszą się z parteru na piętro, na którym znajduje się ołtarz z kwiatami i palącymi się świecami. Klimatu dodają także palące się kadzidła. Przy ołtarzu ustawieni są modlący się pielgrzymi, natomiast za ołtarzem znajdują się złote drzwi skrywające pomieszczenie, w którym przechowywany jest ząb Buddy. Ludzie powoli ustawiają się w kolejce do procesji z darami składającymi się zarówno z kwiatów jak i jedzenie jedzenia. Procesja przechodzi zaraz przy wspomnianych złotych drzwiach, w których mnich odbiera dary…
Po wszystkich ludzie rozchodzą się do domów.
Jezioro Kandy
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Kandy jest jezioro. Piękny, duży zbiornik, wokół którego znajduje się ścieżka spacerowa, idealna na wieczorny spacer. Na ścieżce znajduje się kilka ławek, na których można odpocząć i spożyć posiłek w ładnym otoczeniu.
Jako że w Kandy nasz nocleg znajdował się po drugiej stronie jeziora niż Świątynia Złotego Zęba, mieliśmy okazję przespacerować się wspomnianą ścieżką przy blasku księżyca i miejskich latarń.
Królewskie Ogrody w Paradeniya
Ostatnim miejscem, które warto odwiedzić będąc w Kandy, są urocze, bardzo dobrze utrzymane, pochodzące z XIV w. ogrody, w których znajduje się wiele różnych gatunków roślin. Co znajdziemy w ogrodach? Majestatyczne, wysokie palmy kokosowe, gigantyczne bambusy a także aromatyczne przyprawy i wiele innych wartych zobaczenia roślin. Prawdziwa uczta dla zmysłów! Do ogrodów można dojechać tuk tukiem lub autobusem. Na zwiedzanie ogrodów warto zaplanować sobie co najmniej 3 godziny, ponieważ na prawdę jest co zwiedzać.
Nam ogrody spodobały się tak bardzo, że ciężko było wracać z powrotem do zatłoczonego Kandy. Ale cóż było zrobić, kiedy kolejne przygody wzywały.