Mówiąc o winiarniach w RPA nie można nie wspomnieć o trzech miastach będących najważniejszymi ośrodkami winiarskimi prowincji Przylądkowo-Zachodniej RPA: Franshoek, Paarl oraz Stellnebosch. Każde z nich posiada winiarnie godne uwagi, nie tylko ze względu na jakość oferowanych przez nich win, ale także dzięki ciekawym atrakcjom zarówno dla najstarszych, jak i dla najmłodszych członków rodziny. Poniżej przedstawiamy garść informacji o winiarniach, które sami odwiedziliśmy.
Franshoek – kącik francuski w RPA
Franshoek to małe miasteczko położone w prowincji Przylądkowo-Zachodniej RPA, będące jednym z najstarszych miast Republiki Południowej Afryki, od XVII w. zaludniane przez francuskich uchodźców Hugenotów. Dziś jest ważnym ośrodkiem winiarskim licznie odwiedzanym zarówno przez turystów z zagranicy, jak i z RPA.
Franshoek Wine Tram
Idealnym sposobem na odkrycie najlepszych winiarni doliny Franshoek jest wycieczka Hop-on Hop-Off. Dzięki niej nie tylko można zobaczyć malownicze winiarnie, ale również skosztować lokalnej kuchni czy cieszyć się atrakcjami oferowanymi w winiarniach. Czekają nas również zapierające dech w piersiach krajobrazy, które można podziwiać w trakcie jazdy tramwajem w stylu vintage, czy autobusem stylizowanym na stary tramwaj.
Tramwaje i tramwajo-autobusy przewożą pasażerów wokół pętli przystanków, pozwalając im wysiąść na każdym z nich i spędzić dowolnie długi czas w wybranej winiarni. Do wyboru jest osiem linii, do których przypisane są poszczególne winiarnie. Przy zakupie biletów należy określić, którą linią chcemy się przemieszczać. Do każdego biletu dołączona jest mapka z trasą i rozkładem jazdy autobusów, dzięki czemu w każdej chwili jest możliwość sprawdzenia o której godzinie przyjedzie kolejny transport. Cena za osobę takiej atrakcji w styczniu 2019 r. wynosiła 240 randów (ok. 60 zł). Aktualny cennik, dostępne trasy oraz więcej informacji znajduje się tutaj.
Atrakcje
Każda winiarnia oprócz stałych punktów takich jak degustacja wina, lunch lub po prostu spacer po winnicach, oferuje unikalne atrakcje. W niektórych winiarniach można wybrać się na degustację whiskey (winiarnia Maison), w innych odwiedzić gepardy (winiarnia Grande Provence), a także udać się do SPA (winiarnia Babylonstoren)! Nasza wycieczka w serce Doliny Franschhoek odbyła się linią żółtą. Poniżej przedstawiamy winnice, które zapadły nam szczególnie w pamięć.
Rickety Bridge Winery
W winiarni Rickety Bridge odkryliśmy przepyszne słodkie wina Rickety Bridge Noble Late Harvest, które na dodatek okazały się naszym numerem 1 wśród wszystkich win RPA. Ponadto mieliśmy okazję degustować również różowe wina z kolekcji The Foundation Stone Range, które również możemy polecić. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Mont Rochelle Winery
Winiarnię Mont Rochelle zapamiętaliśmy jako jedną z najdroższych winiarni w mieście. Ceny były wręcz zaporowe. Na pocieszenie mogliśmy pochodzić po dość dużym terenie winiarni, i oddać się kontemplacji przyrody.
Holden Manz Winery
W winiarni Holden Manz miał być Food Truck, z którego chcieliśmy zamówić jedzenie, jednakże był on nieczynny… Na szczęście ceny w restauracji nie były aż tak zaporowe jak w Mont Rochelle. Dzięki temu nie byliśmy skazani na dalsze zwiedzanie o głodzie. Winiarnia jest przepięknie położona w otoczeniu gór i jeziora. Na dodatek na powitanie każdy otrzymuje darmowy kieliszek wina.
Chamonix Winery
W winiarni Chamonix podobał nam się bardzo „hobbitowy domek”, który prawdopodobnie był swoistą spiżarnią na wina. Sama winiarnia była dużo mniejsza w porównaniu do pozostałych. Ponadto znajdowała się zaraz obok drogi, co trochę odbierało jej uroku.
Na miejscu nie zdecydowaliśmy się na degustację win, gdyż okazało się, że w winiarnia nie posiada w ofercie win słodkich.
Dieu Donné Winery
Ostatnia na liście winiarnia Dieu Donné urzekła nas przepięknymi widokami rozciągającymi się prosto z restauracyjnego tarasu. Ceny były tutaj przystępne, a czas umilało towarzystwo trzech kotków, które chętnie przytulały się do gości. Dodajmy do tego dobre wino i wychodzi pomysł na spędzenie miłego popołudnia.
Winiarnie w Stellenbosch
W Stellenbosch możemy znaleźć cały wachlarz przeróżnych winiarni, począwszy od tych, które oferują tylko i wyłącznie degustację win w kameralnym, wręcz rodzinnym gronie, po duże, turystyczne winiarnie oferujące np. zwiedzanie winiarni na segway-ach. Aby zwiedzić je wszystkie potrzebowalibyśmy co najmniej kilka lat (biorąc pod uwagę, że nie jesteśmy jakimiś dużymi smakoszami win). Dlatego poniżej przedstawiamy te, które na tyle wyróżniały się spośród innych, że postanowiliśmy je odwiedzić.
Peter Falke Wines Winery
Pięknie położona winiarnia, z krótkimi ścieżkami spacerowymi. Na dworze znajduje się taras z pufami i stolikami, a także mały plac zabaw dla dzieci. Minusem jest brak słodkich win w ofercie. Dostępne do degustacji wina wypiliśmy z dość dużym trudem, ze względu na ich mocny, cierpki smak. Oprócz win w ofercie były m.in. patery z serami i owocami. Ilość i smak były warte swojej ceny. Link do oficjalnej strony znajduje się tutaj.
Blaauwklippen Winery
Jeżeli ktoś lubi klimat afrykańskich marketów to zdecydowanie powinien odwiedzić tę winiarnię. W niedzielę są tutaj tłumy, gdyż oprócz wina i muzyki na żywo przy alejkach spacerowych stoją lokalni rzemieślniczy. Sprzedają oni swoje rękodzieła i lokalne wyroby. Lokalny market otwarty jest w ten dzień od 10:00 do 15:00. Minusem naszej wizyty był brak win słodkich. Aktualne godziny działania marketu, jak i inne informacje można uzyskać z tej strony.
Vredenheim Winery
Winiarnia, która oprócz win oferuje również wiele atrakcji dla najmłodszych. Park dzikich kotów, w którym znajdują się m.in. lew biały, tygrys i gepard, w 2018 r. był dodatkowo płatny 70 randów od osoby (około 18 zł.). Natomiast farma zwierząt to z kolei koszt 20 randów (około 5 zł.). Ogólnodostępne stanowiska piknikowe zlokalizowane wokół stawu są na szczęście darmowe. Na miejscu znajduje się również restauracja Hudson, dzięki której nikt głodny stąd nie wyjdzie. Dodatkowe informacje można uzyskać również pod tym adresem.
Spier Winery
Jedna z największych winiarni w Stellenbosch, oferująca wiele atrakcji dla swoich gości. Zwiedzanie winiarni na segway’ach, sanktuarium ptaków drapieżnych, galeria sztuki a także okresowe festiwale to tylko parę powodów, dla których odwiedzają ją tłumy turystów. Pomiędzy 10.12.2018 a 31.01.2019 goście mogli podziwiać darmowy festiwal świateł, na którym zjawiliśmy się i my. Piękne nocne zwiedzanie winiarni w połączeniu z olśniewającą gamą świetlnych i dźwiękowych dzieł sztuki było prawdziwą ucztą dla zmysłów. Opisy nadchodzących wydarzeń w tej winiarni można znaleźć również na oficjalnej stronie.
Jeden komentarz do „Najlepsze winiarnie RPA”
Wspaniałe zdjęcia, ciekawe i nieoczywiste.
Z winem i kotami chce się spędzić nie tylko popołudnie, ale i całe życie!