Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych Malta może pochwalić się ciekawymi architektonicznie miastami, w których nierzadko czuć ducha historii. Poniżej podsyłamy listę miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić, czyli miasto Mdina i inne architektoniczne perełki.
Mdina
Mdina aż do XVI w. pełniła funkcję pierwszej stolicy Malty. Dziś zwiedzanie tego miasta jest jak podróż do przeszłości – średniowieczne wąskie i kręte uliczki, stare budynki, przepiękne kościoły, brak ryku silników (w mieście jest zakaz poruszania się samochodami, oczywiście z wyjątkiem mieszkańców, powozów konnych, karetek, czy policji…), cisza… Mdinę obecnie zamieszkuje zaledwie ok. 292 osób!
Warto udać się na spacer po tym czarującym mieście. W każdym jego zakątku czuć oddech historii. W każdym jego zakątku można spotkać coś zachwycającego. Surowe budowle, średniowieczna architektura, ciekawe kołatki drzwi, małe restauracyjki i gustowne kawiarnie.
„Miasto Ciszy”, jak nazywana jest Mdina ze względu na ciszę jaka w niej panuje, odwiedziliśmy dwa razy. Raz w świetle dnia a raz gdy było już po zachodzie słońca. Dlaczego? Na początku stycznia miasto było pięknie przyozdobione różnymi lampkami i stwierdziliśmy, że wieczorem musi panować tam magiczna atmosfera. I się nie pomyliliśmy. Rzadko wracamy do jakiegoś miejsca dwa razy, ale trzeba przyznać, że Mdina jest warta powrotów. Na jej zwiedzanie warto poświęcić co najmniej 3 godziny – zapewniamy, że jest tego warta.
Co warto zobaczyć w Mdinie?
Pomimo tego że Mdina jest mała (jej całkowita powierzchnia wynosi niecały kilometr kwadratowy!), posiada kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Poniżej prezentujemy listę tych, które szczerze polecamy odwiedzić:
Ogrody Howarda
Ogrody, które swoją nazwę zawdzięczają pierwszemu premierowi Malty – zmarłemu w 1925r. Jospehowi Howardowi, są jednym z największych parków na Malcie. Warto udać się tutaj na krótki spacer bądź odpoczynek na jednej z dostępnych ławek. Wejście do ogrodów znajduje się nieopodal Bramy Miejskiej.
Brama Miejska oraz Brama Grecka
Jako że Mdina jest miastem w pełni ufortyfikowanym, do jej wnętrza można wejść tylko poprzez jedną z jej dwóch bram.
Pierwsza z nich – Brama Miejska, bardziej okazała, znajduje się w centrum. Prowadzi do niej kamienny most, a nad jej wejściem można zauważyć herby miasta oraz de Vilheny. Znana jest z serialu Gra o Tron.
Druga z bram – Brama Grecka – znajduje się nieco na uboczu, przy parkingu samochodowym.
Torre dello Standardo i Pałac Vilhena
Za Bramą Miejską zlokalizowane się dwa ciekawe zabytki Mdiny: z lewej strony znajduje się wieża Torre dello Standarto, we wnętrzu której znajduje się punkt informacyjny, w którym można otrzymać darmową mapkę miasta.
Natomiast z prawej strony znajduje się wzniesiony w XVIII w. pałac Vilhena. Od 1973 r. w pałacu mieści się maltańskie Muzeum Historii Naturalnej. Wstęp kosztuje 5 euro. Godziny zwiedzania oraz aktualne ceny biletów można znaleźć tutaj.
Ulica Villegaignon
Główna ulica Mdiny prowadząca przez całe miasto. Podczas spaceru mija się następuje budynki, na które warto zwrócić uwagę: kaplicę św. Agaty, Budynek Banca Giuratale z XVIII wieku, pałac św. Sofii, kościół pw. Zwiastowania Pańskiego, klasztor Karmelitów.
Pałac Falson
Średniowieczny pałac będący jednym z najstarszych budynków w mieście.
Bastion Square
Bastion będący punktem widokowym na okolicę.
Mesquita Square
Uroczy placyk, w którym w centralnej części znajduje się studnia. Kolejny punkt znany z serialu Gra o Tron.
Plac katedralny
Centralny punkt w mieście. Na placu znajduje się katedra św. Pawła (o której wspominamy poniżej) oraz muzeum katedralne.
Katedra św. Pawła
Barokowa katedra została wybudowana na przełomie XVII i XVIII w. w zaledwie 10 lat (w latach 1696-1705). W środku posiada przepiękne barokowe zdobienia, obrazy i freski a jej podłogę pokrywają kolorowe memoriały i grobowce z marmuru. Wejście do katedry podczas naszego pobytu kosztowało 10 euro. Niestety pomimo dwukrotnego pobytu w Mdinie, katedra była nieczynna w godzinach naszego zwiedzania. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów można sprawdzić tutaj.
Kupno biletu do katedry umożliwia zwiedzanie muzeum katedralnego, które mieści się w sąsiednim pałacu z pierwszej połowy XVIII w.
Marsaxlokk
Na pewno wiele osób kojarzy kolorowe łódki mieniące się odcieniami żółci i granatu na pocztówkach z Malty. To słynne łodzie luzzu, wizytówka małej rybackiej wioski – Marsaxlokk.
Wioska położna jest na południu wyspy. Nie jest nadzwyczaj ładna, jednakże warto udać się tutaj aby pospacerować wzdłuż nabrzeża podziwiając wspomniane wcześniej łodzie.
Valetta
Valetta to stolica Malty, będąca najmniejszą i najbardziej wysuniętą na południe europejską stolicą. Na dodatek jest najbardziej słoneczną stolicą naszego kontynentu – słońce świeci na niej ponad 300 dni w roku! Jej charakterystyczną cechą jest ciasna zabudowa z wąskimi, nierzadko stromymi uliczkami.
W stolicy nie brakuje knajpek ze stolikami ulokowanymi na zewnątrz, w których można zjeść świeże ryby i owoce morza. Znajduje się w niej również wiele budynków sakralnych.
Co oprócz spaceru po typowo maltańskich uliczkach oraz podziwianiu miejscowej architektury warto zrobić w stolicy? Udać się do poniższych atrakcji!
Fontanna Trytona
Fontanna Trytona to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Valetty. Znajduje się przy bramie wjazdowej do miasta – City Gate.
Upper Barrakka Gardens
Upper Barrakka Gardens to śliczny, darmowy park będący jednocześnie świetnym punktem widokowym na okolicę i maltańskie Trójmiasto. W parku znajduje się fontanna i liczne ławki, na których można odpocząć po intensywnym zwiedzaniu Valetty.
Lower Barrakka Gardens
Lower Barrakka Gardens to siostrzany park Upper Barrakka Gardens. Jest mniejszy od swojego bardziej znanego kolegi. Jego punktem centralnym jest pomnik sir Alexandra Balla, dawnego gubernatora Malty. Dodatkowo w parku znajdują się tablice upamiętniające różne wydarzenia, w tym 50 rocznicę Unii Europejskiej.
Konkatedra Św. Jana Chrzciciela
Konkatedra Św. Jana Chrzciciela uznawana jest przez wielu za jedną z najpiękniejszych świątyń na Malcie, a nawet jedną z najpiękniejszych budowli barokowych w Europie. Chociaż z zewnątrz wygląda jak inne świątynie, to jej bogate wnętrze robi duże wrażenie. Jest pełna złotych zdobień, pięknych malowideł, a także posiada dwa dzieła samego Caravaggia „Ścięcie św. Jana Chrzciciela” oraz „Św. Hieronim”. Wejście do konkatedry jest płatne. Godziny otwarcia świątyni oraz aktualne ceny można sprawdzić tutaj.
Pałac Wielkiego Mistrza
Jest to zabytek z czasów Zakonu Joannitów. Pałac był jednym z pierwszych budynków wybudowanych w stolicy Malty. Obecnie stanowi siedzibę kancelarii prezydenta wyspy.
Trójmiasto, czyli połączone ze sobą Birgu, L-Isla i Bormla
Trójmiasto to tak naprawdę zespół trzech miast znajdujących się na trzech niewielkich przylądkach w zatoce w sąsiedztwie portu Valetty: Vittoriosa (kiedyś Birgu), Cospicua (kiedyś Bormla) oraz Senglea (kiedyś L-Isla).
Na wybrzeżach Trójmiasta można zobaczyć mnóstwo zacumowanych jachtów i statków. Miasta, podobnie jak Valettę, cechuje charakterystyczna ciasna zabudowa wąskich i krętych uliczek, kolorowych, drewnianych okiennic a także monumentalne budowle takie jak Fort Ricasoli, czy Fort Saint Angelo.
Które miasta warto zwiedzić w Trójmieście?
Najciekawszym miastem, jednocześnie posiadającym najważniejsze punkty turystyczne jest Birgu. Jest ono dość małe, dzięki czemu nawet dwie godziny wystarczą aby przespacerować się po nim i dotrzeć do najważniejszych jego punktów. W Birgu czuć historyczny klimat. W latach 1530 – 1571 miasto to pełniło bowiem siedzibę Zakonu Maltańskiego.
Birgu
Będąc w Birgu warto udać się na odnowione wybrzeżem, na którym z bliska można przyjrzeć się zacumowanym jachtom.
W Birgu znajduje się wspomniany wcześniej fort Saint Angelo, będący swoistym symbolem całego Wielkiego Portu. Wejście do fortu jest płatne. Godziny otwarcia oraz ceny biletów można sprawdzić tutaj.
Drugim ważnym miejscem w Birgu polecanym przez miłośników marynistyki jest Muzeum Morskie Malty. Wejście do muzeum jest płatne. Godziny otwarcia oraz ceny biletów można sprawdzić tutaj.
Kolejny punkt warty uwagi to Pałac Inkwizytora, który przez ponad 200 lat (w latach 1574-1798) był siedzibą Wielkiej Inkwizycji. Wejście do pałacu, podobnie jak w przypadku wcześniejszych dwóch atrakcji, również jest płatne. Godziny otwarcia oraz ceny biletów można sprawdzić tutaj.
L-Isla i Bormla
Dwa pozostałe miasta Trójmiasta mają zdecydowanie mniej do zaoferowania. W L-Isli warto zobaczyć bramę św. Anny, która znajduje się przy wjeździe do miasta. Oprócz charakterystycznych wąskich uliczek można przejść się do niewielkiego ogrodu Gardjola, znajdującego się na krańcu półwyspu.
W Bromli natomiast można udać się do dwóch linii fortyfikacji, które znajdują się na tyłach miasta: Linii św. Małgorzaty (wewnętrzne) oraz Linii Cottonera (zewnętrzne).