Malta – najbardziej słoneczne (i wietrzne) państwo Europy

Malta, podobnie jak Comino i Gozo należą do archipelagu Wysp Maltańskich. Oprócz nich do archipelagu należą także niezamieszkane: Cominotto, Manoel Island, Wyspa Św. Pawła oraz Filfla.

Na Maltę udaliśmy się, ponieważ chcieliśmy spełnić nasze wspólne marzenie o zwiedzeniu 30 krajów przed 30’tką. Nasza podróż na tę niezwykłą wyspę trwała 8 styczniowych dni (01.01-08.01.2022). Pomimo zimowego okresu pogoda nam dopisała (nielicząca kilku deszczowych momentów). W czasie naszej podróży udało nam się zwiedzić trzy wyspy: Maltę, Comino i Gozo. Każda inna od pozostałych. Każda wyjątkowa na swój sposób. Każda urzekająca…

Malta

Malta jest największą z wysp archipelagu i najbardziej słonecznym państwem Europy (słońce świeci tutaj ponad 300 dni w roku!).

Na Malcie spędziliśmy pięć intensywnych dni, w trakcie których udało nam się zobaczyć sławne naturalne atrakcje wyspy takie jak: Blue Grotto i klify Dingli, o których napisaliśmy w tym artykule. Oprócz tego zwiedziliśmy stare, średniowieczne „Miasto Ciszy” Mdinę, obserwowaliśmy życie toczące się w wiosce Popeye, a także plażowaliśmy na piaszczystej plaży z turkusową wodą Golden Bay. Z plaży udaliśmy się na krótki trekking klifami na plażę Ghajn Tuffieha i pobliski punkt widokowy, a następnie klifami Clay na plażę Il-Gnejna. Oprócz tego zwiedziliśmy sławne Trójmiasto, czyli połączone ze sobą Birgu, Isla i Bormla, których klimatyczne uliczki nas oczarowały. Na deser udaliśmy się do Marsaxlokk aby zobaczyć malowniczy port i maltańskie łodzie luzzu. Ostatni dzień naszego pobytu na Malcie poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy wyspy – Valetty, o którym można przeczytać tutaj. Na zakończenie naszej podróży udaliśmy się do Jeff’s Pastizzeria, w której jedliśmy jedną z najlepszych pizz w całym archipelagu.

Comino

Comino to surowa, acz piękna wyspa, zamieszkała przez zaledwie kilka osób. Na Comino spędziliśmy zaledwie parę godzin, ale były to bardzo intensywne godziny. Przeznaczyliśmy je na spacer po Blue Lagoon oraz naokoło wyspy.

Więcej o tym co warto zobaczyć na Comino napisaliśmy tutaj.

Gozo

Na Gozo spędziliśmy prawie dwa bardzo intensywne dni, w trakcie których dużo się działo. Byliśmy na klifach Sanap a także w małej wiosce Xlendi. Ponadto odwiedziliśmy wąski wąwóz morski wypełniony szmaragdową wodą – Wiel il-Ghasri, spacerowaliśmy po basenach solankowych wypełnionych wodą morską a także skoczyliśmy na chwilkę na jedną z najpiękniejszych plaż na Gozo – Ramlę.

Więcej o atrakcjach Gozo napisaliśmy tutaj.

Informacje praktyczne

Malta, Gozo i Comino należą do tzw. archipelagu Wysp Maltańskich. Wszystkie trzy wyspy znajdują się w Uni Europejskiej, dlatego do podróży po nich wystarczy dowód osobisty.

Językami urzędowymi są języki: maltański i angielski. Maltańczycy świetnie mówią po angielsku, więc komunikacja nie powinna stanowić problemu. Na wyspach obowiązującą walutą jest euro. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. W przeciwieństwie do większości europejskich krajów na archipelagu obowiązują gniazdka elektryczne z brytyjską końcówką. I choć napięcie jest to samo co w Polsce, niezbędna jest przejściówka.

Atrakcje

Na Malcie, Comino i Gozo możemy znaleźć wiele atrakcji, zarówno tych płatnych jak i darmowych. Jako miłośnicy natury, wszystkie miejsca, które planowaliśmy zobaczyć udało nam się zobaczyć płacąc tylko za sam dojazd. Jedynymi płatnymi atrakcjami, które planowaliśmy zobaczyć, a które niestety były zamknięte podczas naszego pobytu, były:

– zwiedzanie Blue Grotto. Koszt do 8 euro/os.

– zwiedzanie Hagar Qim. Koszt to 10 euro/os.

Transport

Na całej Malcie jak i na Gozo kursuje komunikacja miejska obsługiwana przez jednego przewoźnika. Bilety są stosunkowo tanie – 7 dniowy bilet „Explore” na nieograniczoną liczbę przejazdów autobusowych zakupiliśmy w automacie na lotnisku (obok stanowiska z informacją o transporcie) za 21 euro/osobę. Bilety ważne są 7 dni, co ważne nie od północy do północy, tylko godzinowo. Komunikacja na wyspach działa bardzo sprawnie – praktycznie do każdej atrakcji zarówno na Malcie jak i na Gozo mogliśmy dojechać autobusem. Autobusy jeżdżą w miarę punktualnie i są w bardzo dobrym stanie. Kierowcy czasem jeżdżą nieco brawurowo, ale daleko im do azjatyckich standardów :). Warto przy dojazdach z oraz do głównych atrakcji zwrócić uwagę czy nasz przystanek jest przystankiem początkowym, gdyż w przypadku pełnego autobusu kierowca nie zabiera kolejnych pasażerów.

Aby udać się z Malty na Comino należy skorzystać z promu startującego z portu w Cirkewwa. Podróż zajmuje ok. 30 minut w jedną stronę i kosztowała nas 15 euro/os w dwie strony (aktualną cenę można sprawdzić tutaj).

Aby dostać się z Malty na Gozo należy skorzystać z promu startującego z portu w Cirkewwa. Podróż zajmuje ok. 45 minut w jedną stronę i kosztowała nas 4,65 euro/os w dwie strony (aktualną cenę można sprawdzić tutaj). Ważna informacja: za przejazd płaci się przy powrocie.

Ps. Jeśli ktoś nie potrafi rozpocząć dnia bez łyka porannej kawy tak jak Radek, to w hali poczekalni promów polecamy się w nią zaopatrzyć. Przez całą podróż nie znaleźliśmy niższej ceny, a i smak też był całkiem przyzwoity!

Galeria zdjęciowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *