Comino – wyspa kminku

Comino to trzecia co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona między Maltą a Gozo. Jej wielkość to ok. 3,5km2! Ta surowa, dzika, lecz piękna wyspa, zamieszkała jest przez zaledwie kilka osób. Jako że Comino w całości pokrywa rezerwat przyrody, nie buduje się na niej nowych zabudowań, chociaż podczas spaceru można napotkać kilka starych, ale już opuszczonych miejsc. Ponadto nie ma na niej ruchu kołowego. Jej nazwa pochodzi od kminku, który kiedyś porastał jej powierzchnię.

Na Comino spędziliśmy tylko parę godzin, ale były to bardzo intensywne godziny. Przeznaczyliśmy je na spacer po Blue Lagoon oraz naokoło wyspy. Blue Lagoon, czyli laguna z przepiękną lazurową wodą położona między Comino a Cominotto, to największa atrakcja wyspy, która co rok przyciąga do siebie rzesze turystów. Trudno się temu dziwić, krajobraz jest istnie rajski, zwłaszcza przepiękne odcienie wody. Wybierając się tutaj na wycieczkę należy pamiętać, że plaże są tutaj głównie kamieniste – tych z piaskiem jest bardzo niewiele i zwykle mają niewielki obszar. Do wody również schodzi się po skałach, więc warto mieć ze sobą buty do pływania. Ponadto warto zabrać ze sobą przekąski i picie – w prawdzie przy Błękitnej Lagunie znajdują się dwa food tracki oferujące jedzenie (były otwarte podczas naszego pobytu, który był w sezonie zimowym), ale w pozostałej części wyspy na próżno szukać sklepów.

Czy jest coś oprócz Blue Lagoon, co warto zobaczyć będąc na Comino? Oczywiście!

Pogoda, która nas zastała na Comino nie sprzyjała opalaniu się i leniwemu plażowaniu, dlatego postanowiliśmy się udać na trekking wokół wyspy. Oprócz przepięknych krajobrazów, które mijaliśmy, mogliśmy zobaczyć kilka miejsc, do których warto się udać, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Na trekking warto zaopatrzyć się w wygodne buty. Trasa nie powinna zająć więcej niż 4 godzinki.

Atrakcje Comino

Punkty widokowe L-Imriek i Daħlet il-Ħmara

Z pierwszego z punktów widokowych można podziwiać wyspę Cominotto, natomiast drugi skierowany jest na zatokę. Pomiędzy punktami biegnie ścieżka, więc łatwo do nich dotrzeć.

Ruiny dawnej fermy świń

Od lat 70 XXw. do 2011 r. w miejscu tym działa ferma świń, jednakże obecnie budynek jest zrujnowany i opuszczony.

Kaplica pw. powrotu Matki Bożej z Egiptu

Kaplica została zbudowana w 1618 r., w tym samym czasie co odbywała się budowa wieży św. Marii, a w latach 1667 i 1716 była rozbudowywana. Pierwotnie kaplica była poświęcona Zwiastowaniu.

Podczas naszego pobytu kaplica była zamknięta. Podobno otwierana jest tylko na poczet mszy św. odprawianych dla mieszkańców, a także latem dla turystów.

Santa Maria Bay

Zatoka z piaszczystą plażą, położona w północnej części Comino. W zatoczce znajduje się także komisariat policji i jedyny na plaży hotel dla turystów, który od 2020r. jest nieczynny. Z zatoki można wybrać się na krótki trekking do punktów widokowych: Iż-Żerżieqa oraz Santa Maria Caves.

Bateria św. Marii

Bateria św. Marii (Il-Batterija ta’ Santa Marija) została zbudowana w 1715 roku, w tym samym czasie co wszystkie nadmorskie fortyfikacje na maltańskim wybrzeżu. Jest to półkolista konstrukcja ze strzelnicami skierowanymi w stronę morza, pierwotnie zaprojektowana dla czterech dział 6-funtowych. Wstęp do baterii jest bezpłatny i dostępny do zwiedzania przez cały rok.

Wieża św. Marii

Wieża św. Marii znajduje się na południowym zachodzie wyspy. Została wybudowana w 1618 r. jako jedna z wież obronnych zainstalowanych w strategicznych punktach wzdłuż wybrzeża archipelagu maltańskiego. Wśród pozostałych wież możena wyróżnić fortyfikacje Mdiny na Malcie i Cytadelę znajdującą się na Gozo. W okresie swojej świetności pełniła funkcję obserwacyjną i ostrzegawczą przed piratami. Wstęp do wieży jest bezpłatny. Godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.

Ruiny dawnego szpitala izolacyjnego

Szpital z czasów kolonialnych, służył podczas epidemii do izolowania i poddawania kwarantannie żołnierzy.

Jaskinia bez dachu, czyli L-Ghar ta’ Bla Saqaf

Przepiękny łuk skalny powstały na skutek zawalenia się górnej części jaskini.

Kryształowa Laguna, czyli Il- Bejta tal – Fenek

Kolejna piękna laguna, przez miejscowych nazywana króliczą jamą.

Poniżej zamieszczamy mapkę z opisanymi miejscami.

Galeria zdjęciowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *