Praga – Miasto „Stu Wież”

Praga to zarówno stolica jak i największe miasto Czech. Leży w zachodniej części kraju, po obu stronach rzeki Wełtawy. „Perła w cesarskiej koronie Habsburgów”, jak często mówi się o Pradze, jest uznawana za jedną z najpiękniejszych stolic europejskich. Ponadto w 2021 roku w badaniu przeprowadzonych przez portal TimeOut została uznana za najpiękniejsze miasto na świecie. Jej niepowtarzalny klimat, piękna atmosfera, a także dobre jedzenie i imponujące zabytki co rocznie przyciągają do niej tysiące turystów.

Nasza podróż do „Paryża wschodu” odbyła się w lipcu 2022r. Wybraliśmy się tam w trójkę: nasza dwójka i mama Radka – Ola. Trasę pokonaliśmy nocnym kursem Flixbusa z Katowic, dzięki czemu do stolicy Czech dotarliśmy o 5 rano i najpopularniejsze atrakcje mogliśmy zwiedzić bez tłumów ludzi. Nasza podróż trwała dwa intensywne dni, w ciągu których staraliśmy się jak najlepiej poznać miasto „Stu Wież”.

Praga – atrakcje

Praga ma do zaoferowania wiele imponujących zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Odległości między atrakcjami są stosunkowo niewielkie, natomiast w razie potrzeby w stolicy Czech kursuje tramwaj (całodzienny bilet na transport miejski kosztował podczas naszej podróży 120 kc/os). Niestety z powodu tego, że byliśmy ograniczeni czasowo, niektóre atrakcje musieliśmy odpuścić. Poniżej prezentujemy listę miejsc, które udało nam się odwiedzić i które według nas są optymalne do zwiedzenia w ciągu dwu dniowej wycieczki do Pragi.

1 dzień:

Most Karola

Najsłynniejszy most w Pradze wybudowano w połowie XIV w. Dziś stanowi on największy kamienny most na świecie! Na całej długości (500 m) można podziwiać przepiękne figury świętych, spośród których najważniejszą jest figura św. Jana Nepomucena, z którą wiąże się przykra historia. W miejscu, w którym znajduje sie figura, św. Jan Nepomucen po wcześniejszych torturach został zrzucony wprost do nurtu rzeki Wełtawy, gdyż nie chciał ujawnić tajemnicy spowiedzi małżonki króla Wacława IV Luksemburskiego. Więcej ciekawostek o moście Karola można poznać udając się do Muzeum Mostu Karola. Godziny otwarcia oraz aktualny cennik znajduje się tutaj. My z powodu napiętego grafiku pominęliśmy tę atrakcję.

Ściana Johna Lennona

Mur znajdujący się niedaleko Mostu Karola, przy ogrodzie pałacu Wielkiego Przeora.

W przeszłości, w czasach komunizmu pełnił rolę miejsca do wyrażania antyreżimowej twórczości młodych ludzi. Obecnie natomiast stanowi prawdziwą gratkę turystyczną.

Podczas naszego pobytu przed murem znajdowała się dodatkowa wystawa z różnymi wierszami.

Najwęższa ulica Pragi

Dość nietypowa, lecz jedna z bardziej znanych atrakcji Malej Strany (zabytkowej dzielnicy Pragi położonej na zachodnim brzegu rzeki Wełtawy). Uliczka ta jest na tyle wąska, że zmieści się w niej tylko jedna osoba, dlatego do sterowania jednostronnym ruchem po niej służą specjalne sygnalizatory świetlne.

Pomnik Olewający (ew. Sikający) Politycy

Pomnik autorstwa najsłynniejszego współczesnego czeskiego rzeźbiaża, Davida Černý’ego przedstawia dwóch mężczyzn sikających do sadzawki w kształcie mapy Czech.

Ma on symbolizować typowy dla czeskiego społeczeństwa dialog polityczny, w którym jeden polityk próbuje przechytrzyć drugiego lub dochodzi do głosu własnym kosztem. Pomnik znajduje się na przeciwko muzem Franza Kafki, praskiego pisarza żydowskiego pochodzenia. Muzem, które powstało w 2005 r., zawiera pierwsze wydania powieści pisarza, listy a także inne pamiątki po nim. My z powodu braku czasu muzeum pominęliśmy, ale dla chętnych zostawiamy link do strony, na której można znaleźć o nim więcej informacji.

Praski metronom

Ten olbrzymi, wysoki na 23m., czerwony taktomierz powstały w 1991 r. jest umiejsciowny nad zachodnim brzegiem rzeki Wełtawy, w praskim parku Letenské sady, w miejscu w którym do 1962 r. znajdował się największy na świecie pomnik Józefa Stalina.

Hanavsky pawilon

Jest to neobarokowa budowla pochodząca z 1891 r., znajdująca się w parku Letenské sady. Obecnie ten zbudowany z żelaza, szkła i betonu secesyjny pawilon pełni rolę restauracji.

Hradczany

Wzgórze zamkowe będące najbardziej charakterystycznym punktem Pragi i zarazem największym kompleksem zamkowym na świecie, znajduje się na lewym brzegu rzeki Wełtawy. W przeszłości, do 1918r., pełniło rolę siedziby czeskich władców, natomiast obecnie jest siedzibą czeskiego prezydenta.

Na wzgórzu znajdują się Stary i Nowy Pałac Królewski, majestatyczna katedra św. Wita, bazylika Św. Jerzego a także kaplica św. Krzyża i Złota Ulicka. Oprócz ciekawych zabytków wzgórze może poszczycić się jednym z piękniejszych widoków na stolicę Czech. Cześć atrakcji, w tym samo wejście na teren kompleksu zamkowego jest darmowe, natomiast zakup biletów upoważnia do zobaczenia Starego Pałacu Królewskiego, bazyliki św. Jerzego, Złotej Uliczki oraz katedry św. Wita. Aktualne ceny oraz godziny otwarcia poszczególnych atrakcji na wzgórzu zamkowym można sprawdzić tutaj.

Wzgórze Petřín

Wzgórze to zajmuje rozległy obszar Pragi na zachód od rzeki Wełtawy. Na szczycie wzgórza znajduje się pochodząca z XIX wieku stalowa wieża zbudowana na wzór wieży Eiffla (Petrinska Rozhledna) o wysokości 63,5 metra, na dachu której znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok zarówno na przepiękną panoramę miasta jak i na krajobraz Czechów Środkowych. Na szczyt wieży można dostać się pokonując pieszo 299 schody, albo korzystając z windy. Wejście na wierzę jest płatne. Godziny otwarcia oraz aktualny cennik znajduje się tutaj.

Oprócz wspomnianej wyżej wieży na wzgórzu znajdują się także dwa kościoły, pochodzący z XIV w. Mur Głodowy (Hladová źed) oraz liczne ogrody i parki, w tym piękny ogód różany.

Na szczyt wzgórza Petrińskiego można dostać się na trzy sposovy: pieszo, autem lub kolejką. Kolejka, które długosć trasy wynosi 510 m, kursuje na wzgórze codziennie dość często w godzinach między 9:00 a 23:30: w okresie letnim co 10 minut (kwiecień-październik), a w zimowym co 15 minut. W przypadku posiadania biletu całodziennego na komunikację miejską, przejażdżka kolejką jest darmowa. Aktualne informacje o kolejce można sprawdzić tutaj.

Výtopna Railway Restaurant

Restauracja Výtopna znajduje się w centrum Pragi, po wschodniej części Wełtawy. Jest to bardzo unikalna restauracja, w której zamówione dania dowożą do stolików… sterowane cyfrowo pociągi, których w restauracji jest aż 14! Pociągi te poruszają się po torach o łącznej długości 900 m. Jedzenie w restauracji to głównie steki i burgery a także piwo marki własnej. Ceny nie należą do niskich, jednakże potrawy są smaczne i przygotowywane z lokalnych produktów, a dodając do tego niezwykłą atmosferę i urok, otrzymujemy miejsce idealne na obiad czy kolację. Unikalność tego miejsca ma niestety też swoje minusy, gdyż jest ono niezwykle popularne, dlatego warto zarezerwować sobie stolik odpowiednio wcześniej. Aktualne menu można sprawdzić tutaj.

2 dzień:

Tančící dům

Tańczący dom to awangardowy budynek wybudowany w 1996, który swoją nazwę zawdzięcza swojemu kstzałtowi, gdyż można w nim dostrzec zarys tańczącej pary. Obecnie w budynnku znajdują się głównie biura, natomiast na jego szczycie znajduje się restauracja z tarasem widokowym. Taras widokowy jest płatny, chyba że zakupi się jedzenie w restauracji – wtedy taras widokowy jest darmowy.

Wyspa Střelecký ostrov

Wyspa Streletsky to niewielka wysepka leżąca między dwoma brzegami rzeki Wełtawy.

Wyspę można podziwiać spacerując po moście Legii. Znajduje się na niej śliczny park z drzewami, bar i restauracja, w których można zamówić sobie coś do jedzenia a także ławki z widokiem na rzekę. Ponadto w okresie letnim na wyspie działa kino plenerowe.

Obrotowa głowa Franza Kafki

Kolejna po pomniku „Olewający Politycy” rzeźba autorstwa Davida Černý’ego. Ogromna, 11-metrowa ruchoma rzeźba o masie 39 ton powstała w 2014 r. zlokalizowana jest w okolicy centrum handlowego Quadrio. Przedstawia ona czeskiego niemieckojęzycznego pisarza Franza Kafkę a błyszczące, metalowe elementy rzeźby pozostające w ciągłym ruchu mają symbolizować pełną zaskakujących sprzeczności twórczość autora.

Socha zavěšeného Sigmunda Freuda „Visec”

Trzecia w naszym zestawieniu rzeźba autorstwa Davida Černý’ego. Tym razem przedstawia ona postać Zygmunta Freuda wiszącego na żerdzi nad ulicą Husova patrzącego na życie toczące się poniżej. Pisarz od „niechcenia” trzyma się żerdzi jedną ręką, aby nie upaść, podczas gdy drugą rękę ma schowaną w kieszeni.

Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski to główny plac w Pradze o powierzchni wynoszącej 9 tys. M2., będący najpopularniejszym miejscem w stolicy Czech. Jednym z głównych budynków znajdujących się na rynku jest Ratusz Staromiejski, którego początku sięgają XIV w. Wyróżnia go piękna architektura a także umieszczony na nim zegar astronomiczny. Oprócz tego na rynku zauważyć można secesyjny pomnik Jana Huca oraz towarzyszących mu postaci, który upamiętnia 500-lecie męczeńskiej śmierci czeskiego bohatera narodowego i czeskie odrodzenie narodowe.

Praski zegar astronomiczny

Ten pochodzący z 1410 r. zegar astronomiczny praski Orloj umieszczony jest na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Składa się on z trzech części: astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej. Część astronomiczna odnosi się do położenia planet i gwiazd, część kalendarzowa do miesięcy, natomiast część animacyjna do kombinacja postaci 12 apostołów oraz personifikacji Śmierci (która wybija godziny: Próżności, Chciwości oraz Pożądania).

Brama prochowa w Pradze

XV w. brama Miejska o długości 65 m, oddzielająca Stare Miasto od Nowego Miasta. Jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta „Stu Wież”. W przeszłości stanowiła początek Traktu Królewskiego – każdy przyszły król Czech musiał przez nią przejechać w drodze na koronację, natomiast obecnie znajduje się na niej płatny taras widokowy. Godziny otwarcia oraz aktualne ceny można sprawdzić tutaj.

Galeria zdjęciowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *